Jára Cimrman má v Českých Budějovicích svůj dvorek

10. 8. 2017

Dvorek Járy Cimrmana, tak se jmenuje zákoutí u Vodárenské věže v Českých Budějovicích. Jméno českého génia nenese dvorek mezi věží a vodojemem náhodou. Cimrmanologové nedávno právě na tomto místě našli nejednu stopu Járy Cimrmana.

Úplně první dvorek v republice, který je pojmenován po českém velikánovi Járovi Cimrmanovi, najdete pod Vodárenskou věží v Českých Budějovicích. Jak všichni věří, zůstane také jediným.

O slavnostní křest dvorku se ve středu 9. srpna v cimrmanovském čase 14.04 h postarali náměstek českobudějovického primátora Ing. Jaromír Talíř a předseda představenstva vodárenské společnosti ČEVAK a.s. Ing. Jiří Heřman. 

Místo s jedinečnou atmosférou je objektem zájmu badatelů. Ti předpokládají, že brzy objeví i další doklady o Cimrmanově působení na tomto místě. Je takřka jisté, že ani obor vodárenství by se dnes neobešel bez jeho vynálezů.

Stop zanechal Cimrman na dvorku, který nese hrdě jeho jméno, celou řadu. Jeho někdejší přítomnost v areálu budějovické Staré vodárny dokládá snímek z brzkého jara 1914 pořízený na vodárenském dvorku samotným Cimrmanem. Zachytil na něm českobudějovického vodárenského strojníka Václava Woplatku učícího se umění bicyklování Cimrmanovou originální metodou „Stojím - jedu – sedím – hledím.

Při své návštěvě neopomněl význačný učitel, vědec, vynálezce a světoběžník vystoupat ani na samotnou Vodárenskou věž. Jak potvrzuje přední cimrmanolog Zdeněk Svěrák, Jára Cimrman byl velkým milovníkem věží, byl v kontaktu i s proslulým Eiffelem.

Cimrmanův fotoaparát, s nímž Jára co by vášnivý fotograf činil pokusy i při zachycování snímků v mlze, může veřejnost ostatně vidět na výstavě Půlstoletí s Cimrmanem. Tyto a desítky zajímavých artefaktů si mohou návštěvníci prohlédnout ve věži i přilehlém vodojemu až do neděle 27. srpna.  

Výstava, která představuje nejen rozmanitou osobnost českého velikána, ale také padesátiletou historii působení Divadla Járy Cimrmana je otevřená od úterý do pátku od 13 do 18 hodin, v sobotu a v neděli pak od 11 do 17 h. Plné vstupné stojí 40, zlevněné 20 Kč.

Fotogalerie

Zpět